Laptop się przegrzewa? Oto lista powodów oraz porad!

16 września, 2021

Laptop się przegrzewa? Niestety tak czasami się dzieje. Tak naprawdę z czasem każdy sprzęt potrzebuje nieco troski. W innym wypadku zacznie działać wolniej, a nawet zacznie się sam z siebie wyłączać. Na szczęście jest to sytuacja, której można uniknąć.

Z tych powodów twój laptop się przegrzewa

Jeśli nasze urządzenie robi się coraz cieplejsze w trakcie użytkowania, najprawdopodobniej przyczyną jest jeden z poniższych powodów (lub kilka jednocześnie, w końcu różnie to bywa).

Bardzo często dzieje się tak, że na wentylatorach zalęgł się kurz. Niestety, dostaje się on wszędzie, a my przecież rzadko zaglądamy do wnętrza naszego laptopa. Tymczasem kurz lgnie do łopatek wentylatorów, przez co przepływ powietrza jest utrudniony. W efekcie nasz laptop nie może wystarczająco się ochłodzić.

Inną przyczyną może być mocno obciążony procesor. Jeśli nasz sprzęt nie należy do najnowszych, niektóre gry czy aplikacje mogą być dla niego dużym wyzwaniem. Zużywa on dużo energii, a przy okazji się nagrzewa. Gdy procesor uzna, że dłużej już nie wytrzyma, urządzenie zgaśnie, a my możemy stracić efekt naszej pracy.

Warto również wspomnieć o paście termicznej. Tę warto wymieniać regularnie. Jej zadaniem jest przewodzenie ciepła. Nakładamy ją na te podzespoły, które lubią się nagrzewać w trakcie pracy. Niestety, z czasem pasta termiczna wysycha, a twój laptop zaczyna się przegrzewać. Na szczęście wymiana pasty to prosty zabieg, który może dać nam w zasadzie natychmiastowy efekt.

Swoją drogą, w niektórych przypadkach dużą rolę może odegrać… pora roku. Jeśli w naszym pomieszczeniu latem robi się naprawdę gorąco, to może mieć to wpływ na działanie naszego sprzętu. Poważnie!

Laptop się przegrzewa – co zrobić?

Przede wszystkim warto sprawdzić, jak dokładnie wygląda sytuacja. Warto obserwować swojego laptopa i ocenić, w jakich przypadkach dzieją się niepożądane rzeczy.

Nasz system może zwalniać, ekran się zacinać, laptop sam z siebie się wyłączy, obudowa nagrzewa się do czerwoności, w grach tracimy nagle FPS-y – to oznaki tego, że coś jest nie tak!

Jeśli chcesz dokładnie sprawdzić temperaturę swojego urządzenia, możesz użyć programu takiego jak GPU Temp. Dzięki niemu ocenisz, czy należy już podjąć konkretne kroki.

Zasadniczo, jeśli nie chcemy brać na siebie odpowiedzialności, możemy po prostu oddać naszego laptopa do serwisu. Tam specjaliści zajmą się urządzeniem w należyty sposób, dzięki czemu odzyska ono dawną sprawność. PC TOP Serwis wie co zrobić, gdy laptop się przegrzewa.

Jeśli chcemy jednak zająć się sami naszym urządzeniem, jest kilka sposobów, które mogą przynieść oczekiwany rezultat.

Chłodzenie laptopa – sprawdzone rozwiązania

Jak już wspominaliśmy, dużo daje wymiana pasty termicznej. Tak naprawdę powinniśmy o niej zawsze pamiętać i regularnie ją wymieniać. A podczas wykonywania tej operacji możemy od razu przedmuchać nasze urządzenie od środka.

No właśnie! Kolejnym sposobem jest użycie sprężonego powietrza. W ten sposób sprawimy, że kurz zniknie z naszego wentylatora, dzięki czemu chłodzenie laptopa szybko się poprawi.

Warto również pomyśleć nad samym użytkowaniem sprzętu. Jeśli akurat nie korzystamy z urządzenia, to je wyłączmy. Poza tym starajmy się mieć otwarte jedynie te aplikacje i programy, które faktycznie są nam w danej chwili potrzebne. Dobrym pomysłem może być również zakup specjalnej podkładki chłodzącej – dodatkowe wentylatory z pewnością nie zaszkodzą. Poza tym podłoże naszego laptopa również odgrywa ważną rolę. Jeśli nasz sprzęt się przegrzewa, nie kładźmy go na kocu czy pościeli.

Jeśli pomimo podjętych działań laptop dalej będzie sprawiał problemy, pozostaje udanie się do serwisu. Czasem problem leży gdzieś głębiej, a zwykłemu użytkownikowi może być ciężko go zlokalizować.

.