Jak wyczyścić klawiaturę? To łatwiejsze niż myślisz!

19 września, 2021

Jak wyczyścić klawiaturę – każdy użytkownik komputera czy też laptopa w pewnym momencie zadaje sobie to pytanie. Na szczęście nie jest to wyjątkowo skomplikowana procedura. Mimo to warto stosować się do zaleceń, ponieważ nie ma co ryzykować awarią sprzętu, prawda?

Jak często czyścić klawiaturę?

To dobre pytanie, ponieważ nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Natomiast generalnie istotne jest to, aby przede wszystkim nie dopuścić do zbyt poważnego zaniedbania naszego sprzętu. Jeśli będziemy pamiętali o regularnym przecieraniu, to nie będziemy musieli zastanawiać się nad tym, jak wyczyścić klawiaturę, której działanie pozostawia wiele do życzenia.

Warto wyrobić sobie odpowiednią rutynę. Jeśli sprzątamy nasz pokój czy choćby tylko biurko, przetrzyjmy przy okazji klawiaturę. Raz, że pomoże to w zachowaniu dłuższej sprawności naszego sprzętu, a dwa, codzienna praca będzie znacznie przyjemniejsza. Chyba nikt nie lubi, gdy jego palce „kleją się” podczas pisania. Można powiedzieć, że takie pobieżne czyszczenie powinno mieć miejsce przynajmniej raz w tygodniu.

Czasem jednak warto również wziąć się za gruntowne czyszczenie. Raz na parę miesięcy powinno wystarczyć. Pamiętajmy o tym, że klawiatura może być prawdziwym siedliskiem bakterii. Z tego powodu nie ma innego wyjścia – raz na jakiś czas trzeba sięgnąć po ścierkę, a czasem i inne akcesoria.

Czym czyścić klawiaturę?

Naszym podstawowym przyborem powinny być zwilżone ściereczki. To dzięki nim doprowadzimy klawiaturę do poprawnego stanu i uporamy się z codziennymi zabrudzeniami. Pamiętajmy jednak, że to nie zawsze wystarczy.

Wiemy, jak to wygląda. Przy komputerze czasami jemy, pijemy, czasem coś nam się rozsypie. Z tego powodu czasem trzeba sięgnąć po bardziej zaawansowane środki. Czyszczenie wnętrza klawiatury nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, jednak warto się odpowiednio do tego przygotować.

Przydatną rzeczą może okazać się sprężone powietrze. Dzięki niemu łatwo „przedmuchamy” miejsca, do których dostał się kurz lub drobinki jedzenia. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także płyn bakteriobójczy. Ponadto miejmy w zanadrzu śrubokręty, miskę z wodą czy płyn do naczyń.

Jak wyczyścić klawiaturę krok po kroku

Przede wszystkim z klawiatury musimy usunąć nakładki na klawisze. Posłuży nam do tego śrubokręt, ale w razie czego możemy użyć pęsety czy szczypiec. Pamiętaj, by nie wykonywać nerwowych ruchów, ponieważ nie chcemy uszkodzić nakładek. Jeśli nie mamy doświadczenia, przydatne może być obejrzenie filmiku instruktażowego na YouTube.

Gdy już uporamy się ze wszystkimi klawiszami, nakładki włóżmy do wody z płynem do naczyń. Gdy te będą się moczyć, możemy sięgnąć po sprężone powietrze i przedmuchać klawiaturę. Nakładki powinny być w wodzie dobrą godzinę, następnie wyjmijmy je i osuszmy papierowym ręcznikiem. Nakładki powinny być w wodzie dobrą godzinę, następnie wyjmijmy je i osuszmy papierowym ręcznikiem.

Czyszczenie klawiatury wymaga nieco wprawy, przynajmniej jeżeli chcemy zrobić to naprawdę dokładnie. Pobieżne przetarcie nie jest niczym skomplikowanym, jednak w przypadku większych zabrudzeń musimy nieco pokombinować.

Jeśli boimy się samodzielnego rozbierania naszej klawiatury (na przykład w sytuacji, gdy posługujemy się laptopem), to najlepiej oddajmy nasz sprzęt do serwisu. Specjaliści zajmą się wszystkim, a my szybko będziemy mogli cieszyć się czystym urządzeniem i w pełni sprawnymi klawiszami. PC Top Serwis w Krakowie wykonuje tego typu usługi.

Pamiętajmy również o tym, że ważne jest codzienne dbanie o nasze urządzenia. Jeśli widzimy zabrudzenia, z którymi możemy sobie łatwo poradzić, najlepiej zróbmy to od razu. Im dłużej zwlekamy, tym bardziej uciążliwymi mogą się one stać.