20 październik, 2021
Niestety, czasem dysk twardy naszego komputera lub dysk zewnętrzny odmówi posłuszeństwa. W takim przypadku rozpaczliwie próbujemy odzyskać ważną dla nas zawartość. Czy odzyskiwanie danych jest możliwe? Owszem, jednak często nie obędzie się bez specjalistycznej wiedzy.
Kategorie utraty danych – dwa typy
Na początku warto rozróżnić dwa typy utraty danych. Wyróżniamy:
Uszkodzenia logiczne: W tym przypadku dysk twardy jest sprawny, jednak tracimy dostęp do części jego zawartości. Przyczyną może być utracona partycja, działanie wirusów, uszkodzenie plików bądź też przypadkowe sformatowanie;
Uszkodzenia fizyczne: Nasz dysk został uszkodzony, wskutek czego błędnie odczytuje dane lub nie odczytuje ich w ogóle. Najczęściej główną przyczyną jest uszkodzenie głowicy lub elektronika urządzenia. Przy tego typu problemach często słyszymy charakterystyczny dźwięk dobywający się z naszego dysku – brzmi on jak klikanie oraz mielenie.
Warto mieć na uwadze to, że pliki często da się odzyskać, jednak sama procedura nie należy do najłatwiejszych. Przeciętny użytkownik komputera może nie poradzić sobie z procesem przywracania utraconych danych. Z tego powodu lepiej oddać niesprawne urządzenie w ręce specjalistów. W ten sposób znacznie zwiększymy szansę na pomyślne odzyskanie ważnych dla nas plików.
PC Top Serwis wykonuje tego typu usługi – warto zapoznać się z cennikiem za operację odzyskiwania danych.
Utracone dane – co można odzyskać?
Gdy nasz dysk odmawia posłuszeństwa, dla nas może oznaczać to różne następstwa. Jeśli na naszym komputerze gromadziliśmy latami ważne dane, których nie zapisaliśmy w żadnym innym miejscu, to sytuacja może być naprawdę poważna. Swoją drogą – dlatego tak ważne jest regularne robienie kopii zapasowych. W końcu nigdy nie wiadomo, co takiego może się wydarzyć. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność.
Na to, ile danych uda się odzyskać, największy wpływ ma stopień uszkodzenia dysku. Tutaj również należy podkreślić jedną rzecz. Niedoświadczeni użytkownicy często próbują na własną rękę ratować utracone pliki. W tym celu korzystają między innymi z darmowych programów znalezionych w sieci i metodą prób i błędów starają się o odzyskanie danych. Niestety, w ten sposób niejednokrotnie pogarszają sytuację i tracą szansę na pomyślne rozwiązanie sytuacji.
Każdy proces odzyskiwania danych powinien rozpocząć się od gruntownej diagnostyki. Należy zlokalizować źródło problemu i ustalić, jakie rozwiązanie będzie tym najbardziej optymalnym. Aby zrobić to rzetelnie, musimy skorzystać z zaawansowanego sprzętu, którego przeciętny użytkownik nie posiada w swoim domu. Dlatego właśnie w tym konkretnym przypadku najlepiej jest udać się do serwisu.
Utracone dane w wyniku zwarcia – co robić?
Wiemy już, że najlepiej jest od razu skorzystać z pomocy specjalisty. Warto jednak mieć świadomość tego, jak możemy zachować się my, aby zwiększyć szanse na odzyskanie naszych plików.
W sytuacji gdy nośnik danych ulegnie awarii z powodu zwarcia, powinniśmy w pierwszej kolejności odpiąć dysk twardy od zasilania. Nie próbujmy ponownie uruchamiać dysku, ponieważ możemy pogorszyć jego stan. Nie odkręcajmy również samodzielnie elektroniki – łatwo bowiem o nieumyślne spowodowanie uszkodzeń fizycznych, które dodatkowo skomplikują proces ratowania naszego dysku.
Gdy oddamy dysk do serwisu, musimy liczyć się z tym, że nie wszystkie dane da się uratować. Można powiedzieć, że im bardziej doświadczony specjalista, tym większe szanse na pozytywne rozwiązanie naszego problemu. Dlatego warto od samego początku powierzyć uszkodzony dysk PC Top Serwis. Istnieje szansa na odzyskanie danych w nawet 24 godziny od awarii!