Touchpad nie działa? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem

20 stycznia, 2022

Choć niektórzy nie wyobrażają sobie użytkowania laptopa bez myszki, niektórzy bardzo swobodnie czują się podczas używania touchpada. Czasem jednak odmawia on posłuszeństwa, a przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne.

Touchpad nie działa – jak go włączyć?

Czasem przyczyna problemu może być naprawdę prozaiczna. Laptop posiada bowiem opcję wyłączania touchpada.
Niektórzy nie lubią go używać i wyłącznie im on przeszkadza, dlatego programiści pomyśleli o funkcji jego dezaktywacji. Czasem jednak użyjemy jej przypadkowo, a potem nie umiemy jej z powrotem włączyć…

Na niektórych laptopach należy nacisnąć przycisk F6 na klawiaturze, a na innych Fn + F6. Czasem jednak jest to także klawisz F8 lub Fn + F8 – tutaj wiele zależy od konkretnego modelu naszego laptopa. Niektóre mają także kombinację Fn + Delete, której warto spróbować, jeśli poprzednie nie zadziałały.

Zaglądamy do panelu sterowania

Jeśli skróty klawiszowe nie pomogły, to nadal nie ma powodów do paniki. W dalszym ciągu problem może być
prosty do rozwiązania. Zajrzyjmy do panelu sterowania Windows 10. Następnie przechodzimy do sekcji urządzenia peryferyjne, znajdziemy tam sprzęt pokroju myszki czy klawiatury. Powinniśmy znaleźć tam również płytkę dotykową – to właśnie nasz touchpad. Sprawdźmy, czy jest ona poprawnie włączona.

W sytuacji, w której i to rozwiązanie nie zadziałało, warto zaktualizować sterowniki w naszym laptopie. W sekcji płytka dotykowa, o której wspomnieliśmy wcześniej, musimy znaleźć sterownik o nazwie Synaptics Touchpad Driver lub Synaptic Pointing Device Driver. Pamiętajmy, że musimy być zalogowani jako administrator, aby móc zaktualizować sterowniki.

Jeśli nadal nie możemy poradzić sobie z działaniem touchpada, konieczne może być skorzystanie z BIOS-u laptopa. Pomóc może przywrócenie ustawień domyślnych. To jednak operacja, przy której warto skorzystać ze wsparcia kogoś doświadczonego, bowiem kilka nieprzemyślanych kliknięć może przysporzyć nam sporych problemów. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, przyjdź do PC Top Serwis – z pewnością pomożemy.

Uszkodzony Touchpad – co robić?       

Może się również zdarzyć tak, że touchpad nie jest wyłączony, a po prostu nie działa. Czasem przyczyna będzie prozaiczna. Na przykład dostaną się do niego okruszki jedzenia czy kurz i wpłynie to na jego działanie. W takim wypadku powinno wystarczyć zwykłe czyszczenie.

Bywa jednak i tak, że dojść mogło do uszkodzenia touchpada. W takim wypadku powinniśmy zanieść laptopa do serwisu, aby ten mógł ocenić, o jak poważnej awarii mówimy. Możliwe, że pomoże wyczyszczenie sprzętu od środka, jednak czasem uszkodzenia są poważniejsze i konieczna jest naprawa.

 

Jak widać, istnieje naprawdę wiele powodów, przez które touchpad nie działa poprawnie. Na szczęście w większości przypadków rozwiązanie problemu jest proste i nie wymaga od nas większego nakładu sił. A jeśli sytuacja jest poważna, zawsze możesz przyjść ze swoim urządzeniem do nas.