Wymiana matrycy w laptopie – jak wygląda cały proces?

10 stycznia, 2022

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez laptopa. Mobilność jest dziś bardzo cenna, zwłaszcza gdy pracujemy zdalnie. Czasem jednak nasz sprzęt ulega uszkodzeniu, co stanowi spory kłopot. Dlatego dziś zastanowimy się nad tym, czy wymiana matrycy w laptopie jest opłacalna.

Uszkodzona matryca – jak poważny jest to problem?

 

Ekran wyświetlacza jest częścią laptopa, na której wyświetlane są wszystkie informacje i jest to jego ważny element. Matryca LCD (wyświetlacz ciekłokrystaliczny) to część, która odbija światło i tworzy obraz na ekranie. Jeśli zostanie uszkodzona, zacznie pokazywać czarne plamy na samym ekranie, a także może powodować inne błędy, takie jak pionowe linie, migotanie lub zanikanie obrazu.

Jeśli więc zauważymy którykolwiek z tych problemów na ekranie naszego laptopa, powinniśmy wkrótce wymienić matrycę naszego laptopa, aby uniknąć dalszych uszkodzeń urządzenia.

Czasem uszkodzenie może spowodować nawet drobne uderzenie. Na przykład zbyt energicznie zamkniemy laptopa lub ze zbyt dużym rozmachem postawimy na biurku. Czasem może on również ulec uszkodzeniu w trakcie jazdy. Tak naprawdę sytuacji jest wiele, a zareagować powinniśmy od razu. Nawet jeśli matryca jest tylko lekko uszkodzona, a z ekranu jesteśmy jeszcze w stanie odczytać informacje, to i tak musimy już podjąć stanowcze kroki.

Wymiana matrycy w laptopie… a może naprawa?

 

Jeśli nie wiemy, jak powinniśmy postąpić, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie laptopa do PC Top Serwis Kraków. Pamiętajmy, że gdy ekran zepsuje się nam w komputerze stacjonarnym, to nie dzieje się aż taka tragedia, w końcu nie jest on integralną częścią całego sprzętu. Inaczej jest jednak z laptopem. Jeśli zbagatelizujemy uszkodzenie, możemy stracić możliwość pracy na notebooku.

Najlepiej udać się do serwisu i ustalić, czy wystarczy naprawa, czy może konieczna będzie wymiana matrycy. Jeśli problem nie jest poważny, wówczas z problemem będzie można się błyskawicznie uwinąć. Jeśli zaś doszło do niebezpiecznego uszkodzenia, to trzeba będzie podjąć najlepsze możliwe środki, czyli wymianę matrycy.

Na pewno najgorszą sytuacją jest uszkodzenie ekranu. Wówczas gołym okiem widać, że laptop nie działa poprawnie. Czasem jednak zwykła naprawa może w zupełności wystarczyć. Na przykład w momencie, gdy doszło do awarii karty graficznej czy inwertera. Co więcej, zdarza się i tak, że to nie uszkodzenie matrycy jest problemem, a… kurz, który dostaje się do środka laptopa. Wystarczy rozkręcić sprzęt, porządnie wyczyścić i problem powinien ustąpić.

 

Jak widać, możliwych usterek jest sporo, dlatego tak ważna jest gruntowna analiza problemu. Właśnie dlatego często konieczne jest zaniesienie laptopa do profesjonalnego serwisu, który oceni, z jak poważnym problemem mamy do czynienia.