Komputer ma wirusa – co można zrobić?

30 grudnia, 2021

Jeśli często używamy komputera, bardzo możliwe jest, że z czasem ulegnie on zainfekowaniu. Jeśli nasz komputer ma wirusa, nie musimy panikować. Jest kilka czynności, które mogą sprawić, że znów będzie on działał poprawnie.

Zawirusowany komputer – jak rozpoznać?

Istnieje kilka czynników, które mogą świadczyć o tym, że nasz komputer został zainfekowany. Jednym z niepożądanych działań może być znaczne spowolnienie systemu. Gdy zauważymy, że nasz sprzęt zaczął się zauważalnie dłużej włączać, a uruchamianie programów również zajmuje więcej czasu, być może oznacza to, że nasz komputer ma wirusa.

Czasem wirusy bywają naprawdę złośliwe. Mogą wyłączać nasze programy i aplikacje lub wręcz przeciwnie, celowo otwierać niektóre pliki czy włączać muzykę. Niestety, czasem dochodzi również do wykradania plików czy maili. Z tego powodu wirusa powinniśmy pozbyć się z naszego dysku jak najszybciej.

Tak naprawdę czujni powinniśmy być cały czas. Często dochodzi na przykład do infekcji przez maila. Dlatego jeśli widzimy wiadomość z nieznanego nam źródła o dziwnej treści, najlepiej go nie otwierać. A już na pewno nie można klikać w linki w nim zawarte!

Komputer ma wirusa – co możemy zrobić?

Wiele zależy od tego, z jak groźnym wirusem przyszło nam się mierzyć. Być może stosunkowo łatwo uda się nam się go usunąć. Jeśli jednak problem będzie poważny, być może będzie nam potrzebna pomoc. Wówczas warto udać się do serwisu, na przykład PC Top Serwis w Krakowie.

Przede wszystkim na początku musimy uruchomić program antywirusowy. Na każdym windowsie znajduje się Windows Defender, jednak czasem może on nie być wystarczający. Możemy więc skorzystać z darmowego skanera online. Jednym z popularniejszych jest ESET Online, inni preferują F-Secure.

Musimy przeskanować nasz komputer w celu znalezienia wirusów. Może zdarzyć się sytuacja, w której nie uda nam się usunąć niepożądanego pliku. W przypadku wyjątkowo złośliwych oprogramowani jest to możliwe.

W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli udamy się do specjalistów. Być może uda im się usunąć wirusa bez większych trudności. Może jednak zdarzyć się też tak, że konieczne będzie przeinstalowanie systemu. Jest to jednak skrajna sytuacja, choć nie należy jej wykluczać.

Przezorność jest najważniejsza

Podczas codziennego korzystania z komputera pamiętajmy o tym, że w sieci nie każda strona może być bezpieczna. Warto zawsze zastanowić się dwa razy zanim klikniemy w podejrzany link. Niestety, oszustów nie brakuje, dlatego musimy być nieustannie czujni.

Naszą uwagę powinny przykuwać na przykład podejrzane wiadomości, które możemy otrzymać w mediach społecznościowych. Czasem wysyłają je nam „nasi znajomi”, którzy tak naprawdę zostali wcześniej zawirusowani i teraz bot wysyła do ich kontaktów niebezpieczne wiadomości.

.