Windows 11 – czy warto go instalować?

20 grudnia, 2021

Windows 11 pojawił się na rynku trzy miesiące temu. Było to sporym zaskoczeniem, ponieważ zdaniem wielu osób Windows 10 miał być ostatnią wersją, którą Microsoft miał po prostu aktualizować. Stało się jednak inaczej. Czy to czas na uaktualnienie swojego systemu?

Windows 11 – czym różni się od Windowsa 10?

 

Przede wszystkim skupmy się na tym, czym nowa edycja różni się od swojej poprzedniczki. Już na pierwszy rzut oka dostrzeżemy różnice w wyglądzie. Interfejs wygląda inaczej, można powiedzieć, że został znacznie unowocześniony.

Widać również, że popracowano nad aplikacjami Media Player, Teams, Zdjęcia, Paint. Nowe funkcje zyskał kalkulator, kalendarz czy poczta. Za jakiś czas zostanie również uruchomiona opcja związana z uruchamianiem aplikacji z Androida na Windows 11.

Do tego użytkownicy zyskują dłuższą możliwość pracy na baterii, szybsze działanie na nowszych procesorach oraz szybsze ładowanie gier. Swoją drogą, jeśli chcecie przyspieszyć działania starego laptopa, zerknijcie do naszego artykuły dotyczącego wymiany dysku. PC Top Serwis może wam pomóc w całej operacji!

Pamiętajmy też o tym, że Microsoft zapowiedział, że za jakiś czas przedstawi kolejne rozwiązania oraz funkcjonalności. Z miesiąca na miesiąc przesiadka na nowszą wersję będzie mogła wydawać się coraz rozsądniejszym rozwiązaniem.

Warto też przedstawić specyfikację techniczną. A ta wymaga obecności 64-bitowego procesora z co najmniej dwoma rdzeniami o taktowaniu 1 GHz, 4 GB pamięci operacyjnej, 64 GB dysku, obsługi Secure Boot, modułu TPM 2.0 oraz karty graficznej z DirectX 12. Można powiedzieć, że każdy komputer sprzed ostatnich kilku lat powinien poradzić sobie z tym systemem.

Windows 11 – czy jest lepszy?

 

To wbrew pozorom dość trudne pytanie. Przede wszystkim wiele zależy od konkretnego użytkownika. Na pewno trzeba mieć na uwadze to, że w tej chwili Microsoft wciąż musi poradzić sobie z niektórymi błędami, które wyszły na światło dzienne dopiero po premierze. To jednak normalna sytuacja, można nawet powiedzieć, że premiera Windowsa 10 ujawniła więcej luk w tamtym systemie. Nie mniej jednak niektórzy z „przesiadką” wolą poczekać jeszcze pary miesięcy, aby komputerowy gigant w międzyczasie poprawił błędy.

Na pewno Windows 11 oferuje parę zmian, które mocno wpadają w oko. Osoby, które od ponad dwóch miesięcy testują ten system przeważnie są bardzo zadowolone. Można więc założyć, że Windows 11 okaże się wart naszej uwagi. Przy czym jednak raz jeszcze podkreślimy – jeśli nie zależy nam wyjątkowo mocno na nowszej wersji, to warto poczekać na kolejne aktualizacje łatające błędy.

Windows 11 za darmo

 

Co najlepsze, użytkownicy Windowsa 10 mogą dokonać aktualizacji za darmo. W tym celu wystarczy skorzystać z usługi Windows Update. Nasz komputer oceni, czy spełniamy wszystkie wymagania techniczne związane z aktualizacją. Jeśli tak, wówczas będziemy mogli pobrać Windowsa 11.

 

Użytkownicy mogą więc za darmo sprawdzić nową wersję systemu. Jest to ciekawe rozwiązanie, którym Microsoft nieco zaskoczył. Jednak równie dużym zaskoczeniem była przecież sama premiera systemu. W końcu Windows 10 miał dopiero sześć lat, a producent zarzekał się, że to już ostateczna wersja systemu. Cóż, jak widać Microsoft zmienił zdanie. I może to i dobrze, ponieważ Windows 11 wygląda ciekawie, a zmiany nie są na tyle duże, by nie móc się w tym wszystkim połapać. Możemy mówić o ewolucji, a nie rewolucji. Co pewnie niektórych zmartwi, a innych ucieszy.