Dlaczego laptop wyłącza się podczas grania?

10 grudnia, 2021

Kiedyś grało się wyłącznie na komputerach stacjonarnych. Obecnie jednak również laptopy służą nam za platformy do grania. Czasem jednak natrafiamy na problemy, na przykład wówczas, gdy nasz laptop się wyłącza.

Dlaczego laptopy wyłączają się podczas grania w gry?

Laptopy są przeznaczone do różnych celów. Laptopy do gier zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wysokiej jakości grafiki i dobrej wydajności. Muszą jednak również utrzymywać niskie zużycie energii. Jeśli więc Twój laptop wyłącza się podczas grania w gry, oznacza to, że ma problemy z zaspokojeniem zapotrzebowania zarówno na wysoką grafikę, jak i niskie zużycie energii.

Przyczyn wyłączania się laptopa może być wiele, jednak najprawdopodobniej głównym winowajcą jest zbyt wysoka temperatura. To ona jest największym wrogiem laptopa, zwłaszcza w sytuacji, gdy nasze chłodzenie niedomaga.

Przegrzany laptop – co można zrobić?

Wystawienie laptopa na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub pozostawienie go w pobliżu grzejnika to częste przyczyny przegrzania. Jeśli umieścisz laptopa na łóżku, kanapie, dywanie lub czymś miękkim, może się przegrzać z powodu braku przepływu powietrza.

Jeśli Twój laptop zaczyna się nagrzewać i nie wiesz dlaczego, istnieje wiele typowych przyczyn, które mogą mieć znaczenie. Jedną z najczęstszych przyczyn jest uwięzienie ciepła wewnątrz urządzenia. W rozwiązaniu tego problemu może pomóc użycie podkładki chłodzącej. Inną częstą przyczyną jest kurz, który przeszkadza w pracy wentylatora. Jeśli dawno nie zaglądałeś od dłuższego czasu do wnętrza swojego komputera, warto to zrobić. Czasem dużo daje samo pozbycie się kurzu oraz wymiana past chłodzących. Jeśli nie chcesz samemu tego robić, zgłoś się do PC Top Serwis. Chętnie pomożemy.

Podkładka chłodząca do laptopa – czy naprawdę działa?

Laptopy mogą być bardzo gorącymi maszynami. Działają na jednych z najmocniejszych procesorów i nieustannie pracują, aby nadążyć za wszystkimi Twoimi wymaganiami. Niestety, powoduje to, że stają się dość ciepłe, a z czasem zaczynają zwalniać z powodu przegrzania. W najgorszym wypadku wyłączają się, często pozbawiając nas pracy lub zostawiając nas bez zapisanej gry.

Powierzchnia odgrywa duże znaczenie. Trzymanie laptopa na kocu lub kolanach nie poprawia jego sytuacji, a wręcz przeciwnie, mocno ją pogarsza. Jeśli lubimy „spacerować” z naszym laptopem i często kładziemy go w miejscach, które mu nie służą, warto rozważyć zakup podkładki chłodzącej. Najtańsze egzemplarze kupimy dosłownie za kilkadziesiąt złotych, a efekt będzie zauważalny.

Podkładkę do laptopa warto kupić szczególnie w momencie, gdy gramy w gry, które wiele wymagają od naszych podzespołów. To normalne, że wnętrze naszego sprzętu będzie się rozgrzewać, dlatego warto zawczasu pomyśleć o chłodzeniu.

 

Pamiętaj, że nagłe wyłączanie się laptopa z całą pewnością mu nie służy. Jest to sytuacja, której stanowczo powinniśmy unikać. Z tego powodu do niektórych sytuacji najlepiej nie doprowadzać.