Jak przyspieszyć działanie starego laptopa?

30 listopad, 2021

Niestety, zawsze przychodzi taki czas, gdy nasz laptop przestaje spełniać nasze oczekiwania. W tym momencie zaczynamy myśleć o wymianie części lub o zakupie nowego sprzętu. Czasem przy niewielkim budżecie da się jednak zyskać naprawdę wiele. Nie musimy wydawać fortuny, aby przyspieszyć działanie starego laptopa.

Wymiana dysku może być najlepszym rozwiązaniem

Wszyscy wiemy, że laptopy nie są tak wydajne jak komputery stacjonarne. Aby sprostać stale rosnącym wymaganiom na świecie, laptopy muszą obsługiwać więcej programów i mieć ogólnie lepszą wydajność. Większość ludzi ma dziś laptopa, dlatego ważne jest, aby ich sprzęt działał poprawnie.

Jeśli oczekujesz znacznej poprawy. wymień dysk twardy na dysk SSD. Dysk HDD nie jest w stanie obsłużyć prędkości potrzebnej do szybkiego działania systemu, ale dysk SSD może. Będzie to kosztować mniej niż zakup nowego laptopa, a w dodatku będzie tego warte pod względem szybkości i przestrzeni dyskowej.

Przy okazji – spróbuj zbadać swój dysk: Sprawdź dysk pod kątem błędów, klikając „Start” i wpisując „Sprawdź dysk”. Dzięki temu dowiesz się, czy na dysku występują jakieś problemy lub uszkodzone sektory, które mogą spowalniać działanie systemu.

Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj: WYMIANA DYSKU – DOBRY SPOSÓB NA PRZYSPIESZENIE LAPTOPA!

Optymalizacja systemu operacyjnego

Pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić, to zoptymalizować swój obecny system. Otwórz Panel sterowania i kliknij System. Następnie kliknij kartę Zaawansowane. Następnie możesz dostosować ustawienia, aby poprawić wydajność laptopa. Najprawdopodobniej przyczyna leży jednak gdzie indziej.

W stale ewoluującym świecie technologicznym trudno jest nadążyć za wszystkimi nowymi osiągnięciami. Czasami starsze laptopy pozostają w tyle pod względem wydajności i szybkości. Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie starego laptopa, aby był bardziej wydajny.

Powinieneś najpierw sprawdzić miejsce na dysku. Jeśli na komputerze pozostało mniej niż 25% wolnego miejsca na dysku, może być konieczne przeprowadzenie optymalizacji systemu w celu zwiększenia szybkości naszego sprzętu. Sprawdź, czy na dysku nie ma zbędnych plików. Czasem chcąc przyspieszyć działanie starego laptopa, wystarczy usunąć zbędne rzeczy. Często jest tak, że nasz dysk zaśmiecają programy, których już nie używamy. Dlaczego więc miałyby one dalej spowalniać nasz komputer?

Jeśli twój system dalej wolno działa, być może powinieneś ponownie zainstalować system Windows na komputerze. Jeśli boisz się robić to samodzielniej, skorzystaj z usług PC Top Serwis w Krakowie – twój laptop będzie w dobrych rękach!

Jak przyspieszyć działanie starego laptopa? Dokładając mu pamięci RAM!

Stary laptop nie musi być obciążeniem. Dzięki kilku prostym ulepszeniom można uczynić go bardziej użytecznym i skuteczniejszym.

Zaletą większej ilości pamięci RAM jest to, że pozwala ona komputerowi robić więcej w tym samym czasie, co jest szczególnie przydatne przy wielozadaniowości oraz szybkim otwieraniu i zamykaniu programów.

Przyspieszenie komputera ma miejsce wtedy, gdy laptop działa efektywniej, ponieważ jest w stanie efektywniej wykorzystywać swoją moc, umożliwiając maszynie wykonywanie zadań szybciej niż wcześniej. Na to wymierny wpływ ma ilość dostępnej pamięci RAM.

 

Oczywiście powyższe sposoby mogą nie być wystarczające do naszych potrzeb. Jeśli nie znamy się na specyfikacji technicznej, warto skontaktować się z PC Top Serwis. Kto wie, być może nie musimy jeszcze wydawać pieniędzy na nowy sprzęt. Eksperci doradzą nam, czy da się przyspieszyć działanie starego laptopa, czy też raczej powinniśmy rozglądać się za nowym egzemplarzem.