Zalany laptop - ratować go samodzielnie czy oddać do serwisu?
13 września, 2021
Zalany laptop to coś, czego nie życzymy nikomu. Czasem jedno nieprzemyślane poruszenie dłoni wystarczy do tego, by doszło do tragedii. Na szczęście straty da się zminimalizować, a nasze urządzenie będzie mogło odzyskać dawną sprawność. W niektórych sytuacjach bez pomocy fachowca jednak się nie obędzie.
Zalany laptop, czyli… zachowaj spokój
Gdy przypadkowo zalejemy nasze urządzenie, przeważnie towarzyszy nam panika oraz złość na nasze gapiostwo. To jednak nie czas na frustrowanie się – trzeba bowiem działać szybko! Czasu cofnąć się już nie da, natomiast jak najbardziej możesz zminimalizować straty. O ile oczywiście zareagujesz wystarczająco szybko.
Zacznijmy od tego, że dużo zależy od tego, czym zalaliśmy nasz sprzęt. W najlepszej sytuacji będziemy, jeśli to woda doprowadziła do zalania laptopa. Znacznie gorzej będzie, jeśli sprawcą jest gazowany napój – słodzona substancja będzie znacznie gorsza dla komponentów w naszym urządzeniu.
W tym miejscu warto wspomnieć o zjawisku zwanym elektrokorozją – jeśli nasz laptop był podłączony do gniazdka w momencie zalania, wówczas szansa na zwarcie jest znacznie większa. Pamiętaj, że gdy rozlejesz dany napój, jak najszybciej powinieneś odłączyć zasilanie – wówczas możesz uniknąć dodatkowych strat.
Trzy etapy, o których musisz pamiętać
Stało się. Twoje urządzenie zostało zalane. Świat się jednak (jeszcze) nie skończył. Po prostu wykonaj możliwe jak najszybciej poniższe polecenia:
Odłącz zasilanie – jak już wspomnieliśmy powyżej, laptopa trzeba możliwie jak najszybciej odłączyć od prądu. Niektórym wydaje się, że jeśli urządzenie działa, pomimo wylanej na nie cieszy, to nie ma się czym martwić. To poważny błąd, ponieważ do zwarcia może dojść nawet po dłuższej chwili, gdy substancja dotrze w trudniej dostępne miejsce naszego sprzętu. Odpięcie kabla i zgaszenie laptopa to dosłownie chwila, a być może uda nam się sprawnie zapanować nad sytuacją.
Dodatkowo pamiętaj o wyjęciu baterii z urządzenia. Dodatkowo odłącz myszkę, klawiaturę zewnętrzną, słuchawki czy pendrive’a. Swoją drogą, niektóre laptopy dysponują wbudowaną klawiaturą, która jest odporna na niezbyt duże zalania – zawsze to jakaś dodatkowa ochrona!
Nie ścieraj cieczy „na chłopski rozum” – wiele osób popełnia popularny błąd. Podnoszą laptopa do góry nogami i energicznie nim machają, próbując „strzepnąć” ciecz. Takie zachowanie może jednak doprowadzić do jeszcze większego rozlania się substancji po wnętrzu naszego urządzenia.
Ustaw laptopa do suszenia – otwórz urządzenie i ułóż je do góry nogami na płasko na twardej powierzchni. Jeśli korzystasz z nowoczesnego modelu, który posiada klapę, która rozchyla się do 180 stopni, wówczas rozłóż sprzęt na płasko. W takiej pozycji urządzenie musi przeleżeć minimum 24 godziny, a często nawet dwukrotnie dłużej. Dodatkowo pamiętaj o tym, że czynnością absolutnie niedopuszczalną jest posłużenie się suszarką w celu przyspieszenia procesu suszenia. W ten sposób moglibyśmy wyrządzić znacznie więcej szkód!
Serwis może być mimo wszystko potrzebny
Zalany laptop może włączyć się ponownie po dokładnym wysuszeniu. Mimo to dalej istnieje ryzyko, że w następstwie niepożądanego zajścia po kilku tygodniach lub miesiącach urządzenie zacznie odmawiać posłuszeństwa. W takiej sytuacji nie pozostanie nam nic innego, jak tylko oddanie sprzętu do serwisu.
PCTopSerwis również zajmuje się tego typu uszkodzeniami. Jest to powszechny problem, dlatego fachowcy wiedzą, jak sobie z nim poradzić. Diagnoza zostanie szybko postawiona, dzięki czemu serwisant będzie mógł sprawnie przejść do naprawy urządzenia. Gwarancją dobrej obsługi jest doskonale wyszkolona kadra pracowników, która dysponuje profesjonalnym zapleczem technicznym.
Pamiętajmy również o tym, że do serwisu możemy zgłosić się od razu po zalaniu naszego laptopa. Jeśli nie czujemy się na tyle pewnie w samodzielnej próbie „reanimacji” naszego sprzętu, to najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie urządzenia w ręce specjalistów. To zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób, jednak i tu pamiętajmy o tym, że należy działać szybko!