Żywotność dysków twardych – sprawdź, kiedy „znikną” Twoje dane!

10 październik, 2021

Nasze dane są dla nas niezwykle wartościowe. Na naszych nośnikach pamięci przechowujemy rzeczy związane z naszą pracą, zainteresowaniami czy też upamiętniającymi ważne dla nas chwili. Z tego powodu żywotność dysków twardych jest ważnym tematem. Może się bowiem okazać, że nagle przyjdzie nam walczyć o odzyskanie naszych danych.

Rodzaje dysków twardych oraz ich najważniejsze funkcje

Nośniki pamięci nazywamy również pamięcią masową. Jest to ważny element naszego komputera, laptopa czy telefonu. Dzięki nim możemy przechowywać ważne dla nas dane. Aplikacje, pliki, filmy, muzyka, gry – w dzisiejszych czasach potrzebujemy naprawdę ogromnych pokładów pamięci, aby pomieścić wszystkie ważne dla nas rzeczy. Dlatego też żywotność dysków twardych jest tak ważna! Zapewne macie na swoich nośnikach pliki, które towarzyszą wam od lat. Szkoda byłoby je stracić, prawda?

Zacznijmy od tego, że dyski twarde można podzielić na dwie kategorie:

Dyski twarde wewnętrzne – to one znajdują się we wnętrzu twojego komputera bądź laptopa. Jeśli kupiłeś w sklepie gotowy zestaw, z całą pewnością był on jego integralną częścią. Warto sprawdzić, czy wymienienie go na lepszy model nie byłoby dobrym rozwiązaniem. Dysk SSD potrafi mieć wymierny wpływ na działanie naszego sprzętu!

Dyski twarde zewnętrzne – czasem zwykły pendrive to za mało. Niektóre urządzenia są w stanie pomieścić nawet 6 TB pamięci. To ogromna przestrzeń dla naszych danych, dlatego tak wiele osób trzyma najważniejsze rzeczy właśnie na tego typu dyskach. Gdy ich komputer ulegnie uszkodzeniu, ich dane są bezpieczne na zewnętrznym dysku.

Jak zadbać o wytrzymałość naszego dysku twardego?

Pewnie zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób możesz wpłynąć na zwiększenie żywotności swojego dysku. Na szczęście są na to sposoby!

Przede wszystkim ważny jest już sam montaż. Eksperci przekonują, że najlepiej działają te urządzenia, które są zamontowane w sposób poziomy. Ponadto należy je umieścić w naszym komputerze lub laptopie tak, aby jego pozycja była stabilna. Pamiętaj o tym, że w przypadku laptopów ich przenoszenie w trakcie pracy może doprowadzić do uszkodzenia dysku! To rzadkie sytuacje, jednak czasem się one zdarzają.

Powinniśmy także pilnować, aby nasze urządzenie nie nagrzewało się zbyt mocno. Pisaliśmy już o tym, że przegrzany laptop lub komputer może stanowić spory problem. W artykule napisaliśmy, jak można sobie poradzić z tym wyzwaniem w domowych warunkach (lub za pomocą specjalistów, na przykład nas 😊).

Żywotność dysku SSD

Aktualnie warto posiadać dysk SSD. Ich cena jest obecnie stosunkowo niska, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę znacznie większe możliwości względem wersji HDD.

Dysk SSD jest szybszy, a więc zapewnia większy komfort pracy. Nasz system uruchomi się błyskawicznie, a programy będą działać szybko i sprawnie. Nie są to jednak jedyne plusy. Również żywotność tych nośników danych jest zdecydowanie dłuższa. Te modele lepiej znoszą obciążenia różnego rodzaju – przenoszenie sprzętu czy wibracje podczas pracy nie będą już tak groźne. Wszystko dzięki zastosowaniu pamięci flash.

 

No dobrze, a więc jaka jest żywotność dysków SSD? Zdaniem producentów powinny one działać sprawnie przez minimum sześć lat. Co więcej, niektórzy sprzedawcy oferują gwarancję typu TBW (Total Bytes Written) – klient otrzymuje gwarancję na konkretną ilość danych zapisanych na dysku!